Istoricul bisericii "Sf. Împărați Constantin și Elena"

Istorie Decembrie 22, 2011

În satul VĂLENI-BELCEȘTI nu a existat biserică parohială, satul fiind arondat la Parohia Belcești și Parohia Tansa. La data de 21 martie 1999 s-a pus piatra de temelie pentru a se construi prima biserică a satului Văleni din comuna Belcești de către P.S. Calinic Botoșăneanul episcop al Mitropoliei Moldovei și Bucovinei, preot paroh fiind Zaharia Mihai de la Parohia Belcești.

După aprobările necesare preotul Zaharia Mihai în data de 6 septembrie 1999 a turnat fundația noii biserici. Lucrările la noua biserică au fost coordonate până la 1 mai 2003 de către preotul Zaharia Mihai și au fost efectuate urmatoarele lucrări:

• turnarea fundației (6 septembrie 1999);
  • mutarea conductei R.A.J.A.C
  • aprovizionarea cu materiale de construcție (cărămidă, fier beton nisip, balast, cherestea);
  • s-au cumpărat trei clopote de bronz: 137kg, 200kg, 335 kg;
  • după atribuirea a 1500 m² teren pentru construirea bisericii din domeniul public al comunei Belcești, a fost necesar să fie mărită curtea bisericii cumpărându-se teren de la vecinii din zonă;
  • a fost ridicat zidul biserici  la 4 metri înălțime până la 1 mai 2003, iar după venirea primul preot, al doilea preot și chiar în prezent Parohia Belcești a sprijinit continuarea lucrărilor  prin preotul Zaharia Mihai.

Cu data de 1 mai 2003 este numit primul preot paroh Zaharia Adrian.

Sub coordonarea noului preot au continuat lucrarile:

• zidul bisericii a fost ridicat la 8 metri înălțime;
  •  instalația electrică  în interior;
  • turnat șapă-beton în toată biserica;
  • catapeteasmă provizorie;
  • cu binecuvântarea Sfintei Mitropolii la 21 noiembrie 2004 s-a oficiat prima Sfântă Liturghie în biserica satului Văleni;
  • aprovizionat biserica cu obiecte de cult pentru săvârșirea serviciilor religioase(Sf.Evanghelie, Sf. Cruci, veșminte, Sf. Vase, Policandre-5 bucăți);
  • s-a ridicat turla mare până la baza geamurilor iar turlele mici la 4 metri;
  • început  acoperișul pe Sf. Altar;
  • icoane praznicale (25 bucăți)
  • îmbrăcat  Sf. Masă în marmură;
  • achiziționat 9 Sf. Cruci pentru turlele bisericii;
  • pus tablă zinc-aluminiu pe turla mare.

În decembrie  2007 preotul Zaharia Adrian este transferat în Iași.

Al doilea preot paroh este numit Zaharia Sebastian cu data de 1 februarie 2008.

De la numirea  preotului Sebastian Zaharia și până în prezent s-au efectuat urmatoarele:

• s-au terminat de zidit turlele bisericii;
  • s-a terminat de acoperit biserica cu tablă zinc-aluminiu;
  • tencuieli interioare cu frescă completă;
  • geamuri termopane, uși metalice;
  • s-au adus catapeteasma și strănile în biserică;
  • s-au pus policandrele în biserică (ultimele 3 bucăți)
  • s-a turnat fundația la clopotniță;
  • s-a pus granit pe solee, la Proscomidiar și în Sfântul Altar;
  • încălzirea în biserică (35 calorifere și 2 centrale electrice);
  • s-a achiziționat obiecte de cult necesare  serviciului liturgic;
  • s-au adus strănile în Sf. Altar și scaunele arhierești din Sf. Altar și biserică;
  • s-au turnat scările la intrarea în biserică;
  • s-au modernizat cele 3 camere din cafas pentru birou parohial, obiecte de cult și activități cu tinerii;
  • s-au construit  gardurile din fața bisericii și lateral;

În prezent se desfășoară activități cu tinerii pentru formarea lor spiritual-duhovnicească în parteneriat cu gradinița  și școala .

Pe parcursul celor 12 ani de lucrări am fost sprijiniți material de mai multe familii.